NOWORODEK (0-4 TYGODNIE)





1 tydzień

Po 9 miesiącach czekania, to słodkie, pachnące maleństwo jest w twoich ramionach. Podpuchnięte, pomarszczone, z lekko stożkową głową – a Ty i tak nie możesz oderwać od niego oczu, achać, cmokać, zachwycać się. To niesamowite, jak od pierwszej chwili można kogoś kochać.

Zdarza się również, że ta miłość musi dojrzeć i powoli narasta w ciągu tych pierwszych tygodni.

Bardzo częstą przypadłością noworodków jest żółtaczka. Trwa około tygodnia. Żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą – wątroba noworodka nie radzi sobie z wydalaniem żółtego barwnika. Ochroną może być częste karmienie piersią.

U dziewczynek może pojawić się krwawienie z pochwy – jest ono skutkiem odstawienia od hormonów matki i zanika w ciągu paru dni.

W pierwszym tygodniu życia, twoje maleństwo położone na brzuchu, będzie mogło podnieść na chwilkę główkę.

Noworodek ma wyostrzony zmysł dotyku – pogłaskany po policzku odwróci się w tym kierunku. Odruch ten pozwala na szybkie zlokalizowanie piersi lub butelki.

Zmysł zapachu pozwala rozpoznać mamę i tatę – ramiona, w których czuje się najbezpieczniej.

Również wyostrzony jest zmysł słuchu – noworodek uczy się swojego otoczenia.

Zmysł wzroku jest najmniej rozwinięty – niemowlę nie odróżnia dnia od nocy. Jest w stanie skupić się na obiektach oddalonych na 8-40 cm. Przeważnie w tej odległości znajduje się twoja twarz. Wzrok noworodka musi stopniowo przyzwyczaić się do światła dziennego i sztucznego oświetlenia. Oczy najlepiej przemywać wacikami namoczonymi ciepłą wodą.

Na początku noworodek jest bardzo senny – odpoczywa po trudach porodu. Potrafi przespać 20 godzin budząc się tylko na jedzenie.

Średnia masa urodzeniowa noworodka mieści się między 3250-3400 g. Średnia długość ciała to 50 cm. Noworodek wzorcowy nie istnieje – może przyjść na świat nawet 7 kg dziecko.

W pierwszych dniach życia, waga noworodka zmniejszy się. W ciągu doby powinien jeść siedem razy po 110 ml mleka. Noworodek może domagać się karmienia nawet dwanaście razy na dobę i spożywać mniejszą ilość mleka. Jeśli noworodek rozwija się prawidłowo, nie ma potrzeby kontrolowania posiłków. Musisz pogodzić się z karmieniem na żądanie – maleństwo je kiedy chce, ile chce i jak długo chce.

Pamiętaj, że każdy noworodek ma swój własny rytm biologiczny, potrzeby i upodobania.

Na początku twój pokarm to siara, która zmieni się w mleko przejściowe. W ciągu paru dni będziesz miała pokarm właściwy. Twoje piersi są bolesne, ciężkie i nabrzmiałe.

Iniekcja – witamina K.

Szczepienia obowiązkowe:

  • gruźlica;
  • WZW typu B.


2 tydzień

Twój harmonogram dnia jest bardzo przewidywalny – karmisz, przewijasz, tulisz do snu.

Noworodek czuwa, uważnie obserwuje, aktywnie porusza się, czasem wydaje delikatne dźwięki, płacze, śpi i śni.

W drugim tygodniu życia, twoje maleństwo jest w stanie skupić się na widzianej twarzy. Zdecydowanie woli oglądać wyraziste, kontrastujące kolorem przedmioty (czarno-białe, granatowo-żółte).

Noworodek może przybrać na wadze, a nawet przekroczyć wagę urodzeniową. Domaga się karmienia co 2-3 godziny. Laktacja normuje się.

Pamiętaj, podczas karmienia główka noworodka zawsze powinna być wyżej, ze względu na cofanie się pokarmu.

W drugim tygodniu można zacząć werandować noworodka. Przy sprzyjającej pogodzie można również już iść na krótki spacer.

Nie przegrzewaj noworodka, aby uniknąć infekcji. Najlepszym sposobem jest ubranie go o jedną warstwę więcej niż masz na sobie.

Doustnie – witamina D3.






3 tydzień

W trzecim tygodniu Twoje maleństwo zaczyna poruszać się z wdziękiem, mniej gwałtownie. Cały czas przybiera na wadze.

Noworodek położony na brzuchu będzie coraz wyżej podnosić główkę. Im więcej będzie ćwiczyć, tym lepiej. Czas spędzony na ćwiczeniach pomoże również zapobiec spłaszczeniu główki – powszechne u dzieci spędzających czas w łóżeczku i foteliku leżąc na plecach.

Zmysł wzroku u noworodka szybko się rozwija. Zdolność skupienia się, koncentracji, poprawia się.

Wszystkie noworodki płaczą, ale niektóre płaczą cały czas. Płacz trwający ok 3 godziny, co najmniej 3 dni w tygodniu może być spowodowany kolką.

Noworodek płaczem reaguje także na głód, zmęczenie, brudną pieluszkę, nieodpowiednią temperaturę, ból, brak bliskości, strach i nudę. Z czasem poznasz, że każdy płacz jest inny.

Pamiętaj o pielęgnacji kikuta pępowinowego. Należy traktować go, jak gojącą się ranę – przemywać, odkażać i zapewnić dostęp powietrza, aby przyśpieszyć gojenie. Czyste i suche środowisko jest najlepsze dla gojenia kikuta. Kikut pępowinowy odpada między 5-15 dniem po narodzinach.

Równie ważna jest pielęgnacja paznokci – rosną bardzo szybko i noworodek może się podrapać robiąc sobie rany.

Nie porównuj siatki centylowej Twojego maleństwa. Każdy noworodek jest inny.






4 tydzień

Stosując metodę prób i błędów powoli stajesz się profesjonalistą w opiece nad Twoim maleństwem. Zaczynasz odróżniać rodzaj płaczu.

Noworodek będzie uśmiechać się i gruchać. Na głośny hałas może zareagować gwałtownym zaskoczeniem – nagłym wyciszeniem lub płaczem.

Noworodek ćwiczy na brzuszku. W miarę nabierania siły czas ten się wydłuża. Nie potrafi jeszcze utrzymać główki w linii środkowej. Leżąc na plecach również przerzuca główkę z jednej strony na drugą.

Zmysł wzroku nadal się rozwija. Noworodek potrafi przez chwilę wodzić wzrokiem za poruszającym się przedmiotem. Dużo łatwiej koncentruje się na nieruchomych przedmiotach.

Powoli wydłużaj czas trwania spacerów.