1 tydzień
„jak co miesiąc”
Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Jeżeli chcesz zajść w ciążę, możesz wstępnie wyliczyć dni płodne w kalendarzu.
Unikaj nikotyny, nadmiernej ilości alkoholu i innych używek.
Pamiętaj o ćwiczeniach, zdrowej diecie i kwasie foliowym.
2 tydzień
„jeszcze mnie nie ma”
Wzrasta poziom estrogenów – jesteś w tygodniu poprzedzającym owulację.
Rzadki, przejrzysty i rozciągliwy śluz umożliwia plemnikom łatwiejszą wędrówkę do komórki jajowej.
Wysypiaj się i staraj się nie prowadzić nerwowego trybu życia.
3 tydzień
„do biegu, gotowi, start!”
Chcesz zajść w ciążę, to do dzieła!
Mniej więcej w połowie cyklu ma miejsce owulacja – komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa w jajniku i wpływa do jajowodu, gdzie transportowana jest w kierunku macicy.
Kochajcie się przynajmniej co drugą noc. Około pół godziny zajmuje plemnikowi przemieszczenie się z szyjki macicy i zapłodnienie komórki jajowej znajdującej się w jajowodzie.
Po połączeniu komórki jajowej i plemnika powstaje zygota, która zaczyna się dzielić.
23 zestawy chromosomów już decydują o kolorze włosów i oczu, płci, a także o innych czynnikach genetycznych.
W ciągu 5-6 dni przechodzi z jajowodu do macicy.
4 tydzień
„jestem!”
Twoje maleństwo oficjalnie jest zarodkiem i jest wielkie jak ziarenko maku. Ma ok 1 mm.
Część komórek przywiera do ściany macicy, tworząc łożysko, a z pozostałej części wykształci się płód.
Zagnieżdżenie się zarodka daje sygnał do produkcji ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – właśnie ten hormon wykrywają testy ciążowe.
W tym okresie niektóre kobiety mogą obserwować delikatne plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym.
Twój organizm zaczyna wytwarzać więcej hormonów: estrogenu i progesteronu. Są to stosunkowo niewielkie różnice, dlatego możesz nie czuć się inaczej. Z drugiej strony możesz mieć pierwsze objawy ciąży. Lekkie skurcze, wrażliwe piersi lub objawy, które normalnie kojarzysz z nadchodzącą miesiączką.
Niektóre kobiety na tym etapie skarżą się na nudności lub brak apetytu, co można przypisać wzrostowi poziomu hormonów. Może to spowodować nadmierną stymulację zmysłów, zwłaszcza zapachu i smaku, sprawiając, że nawet najprzyjemniejsze zapachy są przytłaczające, a niegdyś ulubiona słodkość wydaje się mdła.
5 tydzień
„zrób test ciążowy”
Twoje maleństwo jest wielkości ziarna sezamu. Ma ok 2 mm długości.
U Twojego maleństwa zaczynają formować się organy. Ma serduszko, dużą główkę i ogonek. Tworzy się kręgosłup – powstają zaczątki 33 kręgów, oraz zawiązki układu nerwowego i mózgu.
Łożysko i pępowina nie tylko odfiltrują szkodliwe substancje zanim dotrą do maleństwa, ale także dostarczą tlen, składniki odżywcze i odprowadzą produkty odpadowe.
Test ciążowy może dać jeszcze wynik negatywny. Poziom hCG podwaja się co 48 godzin.
Poziom progesteronu rośnie – hormon stymuluje wzrost tkanki piersiowej, pomaga utrzymać grubą i zdrową wyściółkę macicy w celu podtrzymania zapłodnionego jaja, jak również rozluźnia mięśnie macicy, umożliwiając jej rozszerzanie się i dostosowywanie do szybko rosnącego zarodka. Rozluźnia również inne mięśnie i może powodować zgagę, niestrawność i zaparcia.
Estrogen jest jednym z kluczowych hormonów, pomagając w powiększeniu piersi, zwiększając przepływ krwi do błon śluzowych i zapewniając zdrową, rosnącą macicę. Podwyższony poziom estrogenów ma jednak swoje wady i możesz zacząć zauważać, że Twoja skóra staje się plamista, masz więcej bólów głowy lub wydaje się, że są to objawy reakcji alergicznej, takie jak kichanie lub zablokowany nos.
6 tydzień
„można mnie zobaczyć gołym okiem”
Twoje maleństwo jest jak ziarenko granatu. Ma ok 5 mm długości.
Chociaż każdy dzień jest ważny dla rozwijającego się dziecka, w tym tygodniu ma miejsce wiele zmian. Rozpoczął się rozwój serca i układu krążenia, a także intensywnie rozwija się układ nerwowy – pojawia się cewa nerwowa, która będzie stanowić podstawę dla mózgu, nerwów, kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Rozwijają się również małe zawiązki, które będą kształtować ręce i nogi.
Chociaż stale rośnie poziom hormonów, prawdopodobnie czujesz się tak samo jak w zeszłym tygodniu. Możesz czuć się bardziej zmęczona niż zwykle. Możesz także czuć potrzebę częstszego oddawania moczu. Chociaż poranne mdłości i ogólne nudności zwykle pojawiają się później w zmianach w organizmie, możesz teraz odczuwać łagodne objawy.
Zgłoś się do ginekologa i położnej, z którymi zawsze będziesz mogła się skontaktować.
Ważne jest twoje samopoczucie. Oprócz dbania o siebie, zdrowego odżywiania się i picia dużej ilości wody w celu uzupełnienia dodatkowej utraty moczu, należy również unikać kontaktu z czymkolwiek, co może zawierać pasożyty lub bakterie. Obowiązkowo trzeba sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, cytomegalii i różyczce.
Powstrzymaj się od jedzenia niedogotowanego lub surowego mięsa i owoców morza, surowych jaj, serów pleśniowych, feta czy camembert; oraz picia niepasteryzowanego mleka, kawy, mocnej herbaty i coli.
Poproś również o pomoc przy posprzątaniu w kociej kuwecie, klatce dla ptaków czy akwarium.
7 tydzień
„rosnę w ogromnym tempie”
Twoje maleństwo podwoiło swoją wielkość – przypomina teraz borówkę. Ma ok 10 mm długości.
Płuca, nerki i wątroba są gotowe do rozwoju. Serce bije ponad 140 razy na minutę. Układ krążenia staje się bardziej rozbudowany.
Łożysko powoli dojrzewa, aby w 12 tygodniu przejąć produkcję hormonów.
Podczas gdy głowa Twojego dziecka wciąż nie jest w pełni uformowana, można już zobaczyć zarys twarzy – w wypukłościach i wgłębieniach widoczne są zaczątki uszu, oczu i nosa.
Poziom progesteronu rośnie – możesz mieć gazy, wzdęcia, niestrawność i zgagę. Możesz też mieć skurcze brzucha i lekkie plamienie krwi – może to być całkowicie normalne w większości ciąż. Jeśli będzie się to powtarzać i nasilać – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub położną, ponieważ w niektórych przypadkach mogą to być wczesne objawy ciąży pozamacicznej lub poronienia.
Możesz również doświadczyć huśtawek nastroju, które są częste podczas ciąży. Duże zmiany zachodzą w twoim ciele i mieszane emocje związane z twoją rozwijającą się ciążą są normalne.
Lekarz założy Ci kartę ciąży i zleci badania.
8 tydzień
„jestem miniaturowym człowiekiem”
Twoje maleństwo jest wielkości maliny. Ma ok 20 mm i 0,25 g wagi.
Na główce widać już szczękę i usta. Kształtuje się mózg, rdzeń kręgowy, serce, nerki, żołądek i trzustka, która będzie odpowiedzialna za produkcję insuliny. Wątroba zaczyna wytwarzać czerwone krwinki. Serduszko podzieliło się już na lewą i prawą komorę – widać zastawkę aortalną i płucną.
Chociaż możesz być tą szczęściarą, która nie ma porannych mdłości, możesz odczuwać mdłości z powodu pewnych zapachów – estrogen oprócz wpływu na rozwój twojego dziecka, wzmaga zmysły, szczególnie zapach. Nawet twoje ulubione zapachy mogą stać się przytłaczające.
Twoja waga może się wahać w górę lub w dół i chociaż niewielkie wzrosty lub spadki są normalne, jeśli wystąpi nagły zysk lub strata, należy skonsultować się z lekarzem.
9 tydzień
„zniknął mój ogonek”
Twoje maleństwo oficjalnie jest płodem i jest wielkie jak wisienka. Ma ok 30 mm długości i 2 g wagi.
Widać już małe palce rosnąca na końcu wydłużających się ramion i nóg.
Głowa zaokrągla się i stanowi aż połowę długości – mózg rozwija się w tempie ekspresowym. Rozpoznawalne stają się rysy twarzy, widoczne są uszy, oczy przykryte są powiekami. Widać już szyję.
Serce Twojego dziecka bije regularnie rytmem około 120 uderzeń na minutę.
Kostnieją żebra i kręgi, dzięki temu staje się coraz bardziej stabilny. Energicznie ćwiczy rączki i nóżki.
Pępowina, która łączy Twoje dziecko z łożyskiem, jest teraz wyraźnie widoczna.
Każda kobieta jest inna i każda ciąża jest inna – różne doświadczenia i różne objawy. Hormony nadal działają na Ciebie. Twoja macica powiększa się wywierając nacisk na żołądek i jelita. Trawienie zostaje spowolnione powodując wzdęcia i gazy. Jest to irytujące i może być kłopotliwe.
10 tydzień
„jestem aktywny”
Twoje maleństwo jest wielkości truskawki. Ma ok 45 mm długości i 5 g wagi. Od tej pory będzie tylko rosnąć i dojrzewać.
Płyn owodniowy otacza Twoje dziecko w worku owodniowym, zapewnia mu bezpieczne środowisko, ułatwia przenoszenie przeciwciał, hormonów i składników odżywczych z matki na dziecko, izoluje je i pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała.
Maleństwo intensywnie się porusza, obraca, wymachuje rączkami, nóżkami.
Główka wciąż dominuje nad resztą ciała. Powstały wszystkie narządy wewnętrzne.
Możesz czuć się wyczerpana. Poza fizycznymi zmianami, przez które przechodzisz, prawdopodobnie przeżyjesz trochę emocjonalnej huśtawki. Drzemki ,długie kąpiele, delikatne ćwiczenia, spacery, pływanie – to to, czego potrzebujesz, żeby się zrelaksować.
Zanim weźmiesz lek na ból głowy czy zgagę, skonsultuj to z lekarzem.
11 tydzień
„ mam włosy „
Twoje maleństwo jest bardzo aktywne i ma wielkość brukselki. Ma ok 55 mm długości i 10 g wagi.
Maleńkie kości i stawy Twojego dziecka ładnie się rozwijają – widać gdzie będą kolana i kostki.
Głowa z uszami i nosem wciąż się rozwija, tworząc własne unikalne rysy. W kościach szczęki pojawiają się zawiązki zębów.
Skóra dziecka pokryta jest lanugo – delikatnym meszkiem – to pierwsze włosy.
Poza plamami lub zaczerwienieniem, które możesz zauważyć na twarzy z powodu hormonów i całej dodatkowej krwi przepływającej przez twoje ciało, możesz również zobaczyć niebieskie smugi na brzuchu i piersiach. Twoje serce pompuje teraz krew do macicy i łożyska, co oznacza, że całkowity przepływ krwi wzrósł o około 35%. Żyły stają się bardziej widoczne, pulchną, aby poradzić sobie z dodatkową objętością.
Możesz odkryć, że twoje piersi zaczynają rosnąć. Twoje gruczoły produkujące mleko są karmione estrogenem i progesteronem, abyś była gotowa do karmienia piersią.
Czas rozejrzeć się za ubraniami ciążowymi. Ważne jest, aby znaleźć ubrania, w których czujesz się komfortowo.
12 tydzień
„chłopiec czy dziewczynka? już wiem, ale nie powiem „
Twoje maleństwo jest silniejsze, odporniejsze i ma wielkość śliwki. Ma ok 65 mm długości i 20 g wagi.
Maleństwo jest już prawie w pełni rozwinięte, a to oznacza, że teraz przede wszystkim będzie rosnąć. Narządy rozrodcze zaczynają się już formować.
Twoje dziecko zaczyna kopać i rozciągać się, pływać i obracać się w płynie owodniowym.
Twoja skóra może się zmienić – może stać się tłusta lub sucha i łuszcząca się.
Na Twoim brzuchu, udach i piersiach mogą pojawić się rozstępy.
13 tydzień
„robię minki”
Twoje maleństwo jest wielkie jak cytryna. Ma ok 75 mm długości i 30 g wagi.
Dziecko jest bardzo aktywne – ćwiczy mięśnie, rozwija zmysł dotyku. Połyka wody płodowe przygotowując do normalnej pracy cały układ trawienny.
Nie ma potrzeby jeść za dwoje.
14 tydzień
„robię siusiu”
Twoje maleństwo jest wielkości nektarynki. Ma ok 85 mm długości i 60 g wagi.
Ciało Twojego dziecka rośnie szybko, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W ramionach i nogach zaczynają tworzyć się małe kości. Kończyny stają się bardziej proporcjonalne do reszty ciała.
Zaczynają funkcjonować gruczoły ślinowe. Nerki zaczynają działać – połknięty płyn owodniowy zostaje zamieniony w mocz i wydalony do płynu owodniowego otaczającego dziecko.
Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży.
W miarę jak dziecko rośnie, łożysko przejmuje produkcję hormonów – takich jak progesteron. Możesz cierpieć z powodu niestrawności i zgagi. Progesteron zwiększa apetyt, abyś dostarczyła wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin swojemu dziecku.
15 tydzień
„mam paznokcie”
Twoje maleństwo może już ssać kciuk i ma wielkość grejpfruta. Ma ok 110 mm długości i 90 g wagi.
Jelita zaczynają wytwarzać smółkę, gęstą mieszankę wszystkich materiałów spożywanych przez dziecko w macicy. Będzie to pierwsze wypróżnienie Twojego dziecka po porodzie.
Może okazać się, że twój apetyt powraca. Niechęć do niektórych pokarmów i poranne mdłości ustępują. Możesz również odkryć, że masz apetyt na nietypowe potrawy. Jedz to, czego pragnie twoje ciało, ale pamiętaj o nadmierny, przyroście ciała – postaraj się nie przytyć.
Swobodny spacer lub pływanie nie tylko zapewnia dziecku dodatkowy tlen, ale może również pomóc Tobie przy skurczach nóg i wahaniach nastroju.
16 tydzień
„bardzo szybko rosnę”
Twoje maleństwo jest wielkości jabłka. Ma ok 150 mm długości i 120 g wagi
Zmysły Twojego dziecka rozwijają się. Przez zamknięte powieki może wyczuć światło. Słyszy Twój głos, bicie Twojego serca i pracę Twoich jelit.
Languno pokrywa całe ciało Twojego dziecka – pomaga chronić je przed chorobami i infekcjami, a także izoluje je w celu utrzymania temperatury ciała.
Hormony mogą wpływać na dziąsła i zęby, powodując puchnięcie, zaczerwienienie lub powstawanie guzków i owrzodzeń. W niektórych przypadkach może rozwinąć się ciążowe zapalenie dziąseł.
To dobry moment, aby zacząć myśleć o tym, gdzie chcesz rodzić.
17 tydzień
„mam linie papilarne”
Twoje dziecko ma wielkość gruszki i rozpoznaje ciemność i światło przez zamknięte powieki i słyszy dźwięki. Ma ok 180 mm długości i 150 g wagi.
Szkielet dziecka pozostanie elastyczny aż do porodu, ale już teraz zaczyna się wzmacniać, zmieniając się z chrząstki w rzeczywistą kość.
Brzuch powiększa się w bardzo szybkim tempie, macica zaczyna uciskać przeponę.
Odpoczywaj z uniesionymi nogami – naczynia krwionośne są ściskane przez rosnącą macicę, dlatego należy je regularnie rozciągać i poruszać.
18 tydzień
„czujesz mnie?”
Dziecko stale rośnie. Ma wielkość batata. Ma ok 200 mm długości i 200 g wagi.
Serce bije z prędkością podwójną, około 145 uderzeń na minutę. Nadal ćwiczy ruch, zgina i prostuje ramiona i nogi.
Ćwiczy ssanie i połykanie, aby być gotowym, gdy tylko się urodzi.
Możesz już czuć ruchy płodu – muśnięcia, przelewanie, bulgotanie.
Twoja skóra na brzuchu rozciąga się i możesz być podatna na rozstępy. Gdy poczujesz suchość i swędzenie, dobrym pomysłem będzie nawilżenie.
Możesz również zauważyć nadmiar płynów w innych obszarach swojego ciała, które mogą być wynikiem nadmiernego przepływu krwi – wodnisty katar czy nadmiar wydzieliny z pochwy.
19 tydzień
„czuję smaki”
Twoje maleństwo jest wielkości mango. Ma ok 220 mm długości i 250 g wagi.
Dziecko trenuje płuca połykając i wypluwając wody płodowe. Ma czkawkę, ziewa i ćwiczy wszystkie mięśnie twarzy.
Przez układ krwionośny dziecka płynie krew dostarczając niezbędnych składników.
Dziecko rośnie szybko. Możesz poczuć, że kopnięcia stają się coraz silniejsze.
Apetyt wzrasta, aby zapewnić dziecku dodatkowe witaminy i składniki odżywcze potrzebne do jego wzrostu. Dopóki kontynuujesz zrównoważoną, zdrową dietę, nie powinieneś martwić się zbytnio o przyrost masy ciała w tym czasie.
Zbyt duży przyrost masy ciała i zwiększona waga dziecka mogą mieć niekorzystny wpływ na plecy, powodując bóle.
20 tydzień
„półmetek”
Twoje dziecko przybiera na wadze i szybko rośnie. Ma wielkość papryki. Ma ok 250 mm długości i 320 g wagi.
Lanugo i wydzielina z gruczołów przypominająca ser, mazią płodową, której zadaniem jest ochrona skóry dziecka przed kąpielą w płynie owodniowym.
Możesz odczuwać zawroty głowy – rosnąca macica wywiera nacisk na naczynia krwionośne oraz serce pompuje więcej krwi niż zwykle. Przyspiesza to tętno i spowalnia krążenie, w wyniku czego do Twojego mózgu dociera mniej tlenu. Objawy mogą być silniejsze, gdy wstajesz zbyt szybko z pozycji siedzącej lub leżącej.
21 tydzień
„skowronek czy sówka?”
Twoje dziecko jest już duże jak banan. Ma ok 270 mm długości i 380 g wagi.
Twoje maleństwo ma stałe pory snu, czuwania i zabawy – swój własny rytm dnia.
Powstają białe ciałka krwi – maleństwo tworzy swój własny układ odpornościowy.
22 tydzień
„wiem co lubię”
Twoje maleństwo jest wielkości papai. Ma ok 285 mm długości i 440 g wagi.
Twoje dziecko teraz intensywnie trenuje. Przez codzienne połykanie niewielkiej ilości płynu owodniowego pomaga w tworzeniu przewodu pokarmowego.
Płyn owodniowy zawiera elektrolity, białka, węglowodany, lipidy i mocznik, które przyczyniają się do zdrowego wzrostu dziecka.
Dzięki kubkom smakowym dziecko odkrywa nowe smaki.
Rozstępy są częstą dolegliwością w ciąży, zwłaszcza na brzuchu, piersiach, biodrach i udach. Staraj się nawilżać skórę. Powstałe rozstępy nigdy nie znikną całkowicie, co najwyżej zmienią kolor z czerwonego na srebrnoszary.
23 tydzień
„odkrywam świat wokół mnie”
Ciało dziecka zaczyna robić się proporcjonalne. Jest teraz wielkości bakłażana. Ma ok 305 mm długości i 500 g wagi.
Skóra zacznie się zmieniać i staje się mniej przezroczysta.
Oczy i usta dziecka są teraz wyraźniejsze. Twoje dziecko może dotykać swojej twarzy lub chwycić pępowinę, aby przetestować swoją nowo odkrytą siłę.
Możesz zacząć doświadczać bólów skurczowych – te fałszywe bóle porodowe są spowodowane przez zaciśnięcie lub skurcz mięśnia macicy, co ma pomóc ciału przygotować się do porodu.
24 tydzień
„w brzuchu zaczyna robić się ciasno”
Twoje maleństwo jest wielkości kukurydzy. Ma ok 320 mm długości i 560 g wagi.
W ciągu następnych czterech tygodni waga Twojego dziecka się podwoi.
Płuca dziecka rozwijają się jeszcze szybciej wytwarzając substancję chroniącą pęcherzyki płucne przed zapadnięciem się i sklejaniem. Wciąż nie są dostatecznie rozwinięte, by mogły przyjmować tlen z powietrza. Dziecko cały czas ćwiczy oddychanie, wciągając płyn owodniowy do płuc i wypuszczając go.
Obrzęk kostek i stóp często zdarza się w czasie ciąży – upewnij się, że nogi są uniesione podczas siedzenia i regularnie wykonuj lekkie ćwiczenia.
Wskazane jest również picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody. Chociaż obrzęk występuje często, jeśli zdarza się to nagle lub jest skrajny i masz inne objawy, skontaktuj się z lekarzem.
25 tydzień
„rozpoznaję głosy”
Twoje maleństwo ma wielkość sałaty. Ma ok 325 mm długości i 650 g wagi.
Twarz dziecka jest teraz w pełni ukształtowana.
Rozwój pigmentu wkrótce zmieni białe włosy na kolor, który dziecko będzie miało przy urodzeniu.
Na głośny hałas dziecko może zareagować gwałtownie. Ruchy można dostrzec gołym okiem.
Możesz zauważyć, że naczynia krwionośne w piersiach stają się coraz bardziej widoczne.
Skurcze nóg mogą przyczynić się do nieprzespanych nocy. Spacery załagodzą skurcze, a także pomogą w trawieniu.
26 tydzień
„mały gimnastyk”
Twoje maleństwo jest duże jak cukinia. Ma ok 330 mm długości i 720 g wagi.
Dziecko cały czas ćwiczy – obraca się, zakręca, przeciąga i ziewa. Pobudza w ten sposób swój wzrost, wzmacnia mięśnie, kości i stawy. Męczy się i często drzemie. Mały akrobata potrafi już nie tylko ssać kciuk, ale nawet duży palec stopy.
W miarę jak dziecko rośnie, wywiera dodatkowy nacisk na pęcherz – a Ty musisz częściej siusiać. Jest to całkowicie normalne – uważaj tylko na infekcje dróg moczowych.
Możesz cierpieć na ataki zaparć. Załagodzisz je regularnymi ćwiczeniami, picie dużej ilości wody i włączeniem do diety pokarmów bogatych w błonnik.
27 tydzień
„mam brwi i rzęsy”
Twoje maleństwo jest wielkości kalafiora. Ma ok 340 mm długości i 800 g wagi.
Oczy Twojego dziecka zaczynają się otwierać.
Płuca nadal się rozwijają i prawie są gotowe do oddychanie powietrzem.
Dziecko intensywnie przybiera na wadze.
Być może cierpisz teraz z powodu zgagi – czujesz dyskomfort w przełyku i kwaśny smak.
28 tydzień
„nie lubię światła”
Twoje maleństwo jest duże jak kapusta. Ma ok 350 mm długości i 900 g wagi.
Bicie serca dziecka powinno być teraz o wiele silniejsze – można je usłyszeć przykładając ucho do brzucha.
Ostatecznie wykształca się siatkówka oka. Przy zbyt intensywnym świetle maleństwo reaguje gwałtownie i odwraca się od światła.
Mniej więcej w tym czasie możesz zauważyć wyciek z sutków – Twoje piersi zaczynają produkować mleko mleko nazywane siarą. Pomaga to w przygotowaniu piersi do karmienia dziecka. Wyciek jest normalny i nie ma się czym martwić. Jeśli cię to niepokoi, możesz włożyć wkładki pielęgnacyjne do biustonosza, aby wchłonęły mleko. Jeżeli siara zmienia zabarwienie na różowo, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.
29 tydzień
„moje oczy mają już kolor”
Twoje maleństwo jest jak cukinia. Ma ok 365 mm długości i 1100 g wagi.
Twoje dziecko otwiera i zamyka oczy ćwicząc mruganie.
W miarę jak mózg się rozwija staje się bardziej aktywny. Reakcje na bodziec następują natychmiast.
Dziecko jest bardzo wrażliwe na dochodzące dźwięki.
Wchodzisz teraz w trzeci trymestr. Możesz być zmęczona noszeniem tego kochanego dodatkowego ciężaru. Bóle pleców, spowodowane szukaniem właściwej pozycji przez Twoje maleństwo, załagodzisz ciepłymi okładami lub ciepłą kąpielą. Przy skurczach i mrowieniu nóg pomogą spacery.
30 tydzień
„mały bokser”
Twoje maleństwo jest wielkości dyni. Ma ok 380 mm długości i 1300 g wagi.
W miarę jak dziecko rośnie, będzie większy nacisk na pęcherz, nerwy, mięśnie. Silne ciosy, kopnięcia i skręty z pewnością będą bardziej odczuwalne.
Oprócz wzdęć, zaparć i zgagi, możesz również cierpieć z powodu hemoroidów. Ciśnienie wywierane przez rosnące dziecko, zwłaszcza na duże żyły za macicą, może je powodować.
31 tydzień
„dużo śpię”
Twoje maleństwo jest duże jak kokos. Ma ok 390 mm długości i 1500 g wagi.
Dziecko może wydawać się dużo bardziej aktywne. W rzeczywistości śpi znacznie więcej.
Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Po narodzeniu, maluch otrzymuje kolejną porcję przeciwciał w siarze, pierwszym pokarmie.
32 tydzień
„poznaję świat”
Twoje maleństwo jest wielkości ananasa. Ma ok 400 mm długości i 1800 g wagi.
Dziecko wykorzystuje wszystkie zmysły – oprócz słuchania i rozpoznawania dźwięku, śledzi światło, smakuje płyn, wącha i dotyka.
Maluch może już zacząć układać się główką w dół.
Twoje piersi są teraz dużo cięższe.
33 tydzień
„jest mi ciasno”
Twoje maleństwo jest duże jak kantalupa. Ma ok 410 mm długości i 2000 g wagi.
Płuca Twojego dziecka są już prawie rozwinięte.
Maleństwo cały czas przybiera na wadze.
Ruchy dziecka mogą być bolesne – kopanie pod żebra, uderzanie główką w pęcherz moczowy, czy próby wypierania Twojej wątroby pupą.
Wykonuj ćwiczenia Kegla.
34 tydzień
„manewry”
Twoje maleństwo wielkością przypomina melona. Ma ok 425 mm długości i 2250 g wagi.
Dziecko cały czas manewruje, dopóki nie znajdzie się w pozycji główką do dołu.
Cały czas rozwija się układ odpornościowy twojego dziecka – oznacza to, że ważne przeciwciała są przekazywane od Ciebie do Twojego dziecka, przygotowując go lepiej do życia poza macicą.
Kiedy produkcja mleka rośnie nie tylko twoje piersi staną się większe – gruczoły otaczające sutki mogą stać się bardziej zauważalne i zmienić kolor na brązowy.
35 tydzień
„jestem gładki i różowy”
Dziecko cały czas przybiera na wadze i ćwiczy ssanie. Jest już wielkości arbuza. Ma ok 435 mm długości i 2500 g wagi.
Twój brzuch obniżył się – możesz czuć nacisk na biodra, miednicę i pęcherz. Zmniejsza się za to nacisk na przeponę i górną część ciała, ułatwiając oddychanie i zmniejszając objawy niestrawności i zgagi.
36 tydzień
„cały czas śpię”
Twoje maleństwo ma ok 450 mm długości i 2900 g wagi.
Większość ważnych organów Twojego dziecka jest już rozwinięta, jak nerki i wątroba, która zaczęła przetwarzać odpady.
Podczas gdy kości i mięśnie się wzmacniają, czaszka dziecka pozostaje miękka i giętka, co ułatwia mu przeciskanie się przez kanał rodny.
Twoje dziecko cały czas przybiera na wadze.
Możesz czuć lęk i niepokój przed nadchodzącym wielkim dniem. Pojawiają się złe sny i masz problem z zasypianiem.
Spanie na lewym boku utrzymuje zdrowe krążenie krwi.
Powinnaś już spakować rzeczy do szpitala.
37 tydzień
„przygotowuję się”
Twoje dziecko ma 465 mm długości i 3100 g wagi.
Mimo iż układ odpornościowy i układ krążenia Twojego dziecka już działa, w pełni rozwinięte będą dopiero około roku po narodzinach.
Główka dziecka kieruje się w stronę kanału rodnego. Niektóre dzieci lubią czekać do ostatniej chwili.
Robi się coraz bardziej tłoczno i jest coraz mniej miejsca dla dziecka do poruszania się. Mimo wszystko dziecko nadal ćwiczy ssanie kciuka i oddychanie.
Możesz zacząć się ekscytować, odczuwasz przypływ energii i adrenaliny.
38 tydzień
„robi się tłoczno”
Twoje maleństwo ma ok 480 mm długości i 3200 g wagi.
Twoje dziecko staje się niespokojne i chce już wyjść. Może się urodzić w każdej chwili.
Od tej pory czekasz na objawy zbliżającego się porodu.
39 tydzień
„wszystko zależy ode mnie”
Twoje dziecko cały czas przybiera na wadze i ćwiczy. Przygotowuje się do porodu. Ma ok 490 mm długości i 3300 g wagi.
Cierpliwie czekasz na oznaki porodu i chciałabyś już trzymać swoje maleństwo w ramionach. Niestety nie zależy to od Ciebie. Inicjatywa leży po stronie dziecka – uruchomi procesy hormonalne, które rozpoczną poród.
40 tydzień
„zaczyna się”
Twoje maleństwo ma ok 500 mm długości i 3400 g wagi.
Twoje dziecko jest niecierpliwe i mocno naciska główką na kanał rodny.
Nie każda kobieta rodzi w wyznaczonym terminie. Zależy to od wielu czynników – wieku, wagi, chorób i czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża.
Mogą odejść ci wody.
Estrogen zmiękcza szyjkę macicy – zaczynasz odczuwać regularne skurcze.
41 tydzień
„zaczyna się”
Twoje dziecko ma ok 510 mm długości i 3500 g wagi.
Jeśli Twoje dziecko jeszcze się nie pojawiło na świecie, nie martw się. Nie każda kobieta rodzi w wyznaczonym terminie. Zależy to od wielu czynników – wieku, wagi, chorób i czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża.
Mogą odejść ci wody.
Estrogen zmiękcza szyjkę macicy – zaczynasz odczuwać regularne skurcze.
42 tydzień
„zaczyna się”
Twoje maleństwo ma ok 520 mm długości i 3600 g wagi.
Zrelaksuj się i dobrze wykorzystaj te ostatnie dni przed urodzeniem dziecka.
Twoje dziecko jeszcze się nie pojawiło na świecie – może być to frustrujące. Nie przejmuj się – nie każda kobieta rodzi w wyznaczonym terminie. Zależy to od wielu czynników – wieku, wagi, chorób i czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża.
Lekarz może zaproponować wywołanie porodu.