NIEMOWLĘ (1-12 MIESIĘCY)





1 miesiąc




2 miesiąc



W 5 tygodniu Twoje dziecko może skupić swój wzrok w jednym punkcie, dzięki czemu widzi świat bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej. Zaczyna preferować bardziej złożone wzory, kolory i kształty. Potrafi także śledzić ruch i skupić się na potrząsanej grzechotce, o której zapomina gdy tylko zniknie z pola widzenia.

Pierwsze trzy miesiące życia są ważnym czasem dla rozwoju mózgu twojego maluszka. Mimo że szybko zapomina o nowych przedmiotach, jego pamięć cały czas się rozwija. Rozpoznaje twój głos i zapach, co jest dla niego odprężające.

Zmiana scenerii to świetny sposób na zapoznanie dziecka z nowymi doświadczeniami.


W 6 tygodniu Twoje dziecko staje się bardziej wrażliwe na otoczenie. Możesz zauważyć, że reaguje na nagłe dźwięki. Wykorzystuj każdą okazję mówiąc, czytając, śpiewając i wydając różne odgłosy. To świetna podstawa do nauki mówienia.

Maluszek coraz bardziej przywiązuje się do osób ze swojego otoczenia. Widząc swoich ulubieńców grucha i kopie z radości. Przytulając i bawiąc się masz dużą szansę, że wkrótce zobaczysz pierwszy prawdziwy uśmiech.


W 7 tygodniu Twoje dziecko leżąc na brzuchu jest w stanie podnieść główkę i klatkę piersiową, jakby robiło mini pompki. Uczy się w ten sposób kontrolować głowę, co jest ważnym kamieniem milowym.

Więź między Tobą a dzieckiem rośnie z każdą chwilą. Kiedy mówisz, może przestać się rozglądać i skupić na tobie, a nawet włączyć się w rozmowę gruchając. Wykorzystuj każdą chwilę na rozmowę. Jest to dla dziecka nie tylko fajna zabawa, ale również pomoc w rozwoju języka.


W 8 tygodniu Twoje dziecko szybko rośnie i staje się silniejsze z każdym dniem. Na chwilę podnosi główkę i obserwuje otaczający je świat.

Maleństwo jest zafascynowane swoimi rączkami. Zauważa, że może je kontrolować. To pierwszy etap do umiejętności sięgania i chwytania.



3 miesiąc



W 9 tygodniu Twoje dziecko ma coraz większą kontrolę nad swoimi mięśniami. Porusza się pewniej.

Większość dzieci budzi się raz, dwa razy w środku nocy. Twoje maleństwo może również nie zasypiać przed dłuższy czas w ciągu dnia. W końcu jest tak wiele nowych i ekscytujących informacji, które musi przyswoić. Może pomóc masaż przed snem i kołysanka.


W 10 tygodniu ruchy Twojego maluszka są coraz płynniejsze. Rączkami i nóżkami krąży w koło. Coraz sprawniej i z lekkością wzmacnia swoje mięśnie.

Świetnym miejscem do ćwiczeń jest rozłożony kocyk lub mata. Można również wybrać się na basen.


W 11 tygodniu koordynacja Twojego dziecka poprawia się z każdym dniem. Minie jeszcze trochę czasu, zanim te małe rączki złapią rzeczy, które przyciągną jego uwagę. Ale warto już pomyśleć o bezpieczeństwie. Dostępne są uniwersalne taśmy zabezpieczające, osłony narożnikowe, zabezpieczenia szafek, blokady drzwi i zabezpieczenia gniazdek.

Nawet w tak młodym wieku, czytanie dziecku pomaga w rozwoju języka. Aby przyciągnąć uwagę maluszka podczas czytania, zmieniaj ton głosu, używaj akcentów, rób śmieszne miny i śpiewaj.


W 12 tygodniu stawy Twojego dziecka stają się bardziej elastyczne. Maluszek kopie i macha mocniej. Bawi się zamykając i otwierając dłonie.

Rozwija się również poczucie humoru, choć możesz nie do końca rozumieć co śmieszy Twoje maleństwo.



4 miesiąc



W 13 tygodniu Twoje dziecko potrzebuje bliskości, co jest ważne dla jego rozwoju. Uwielbia być dotykane. Dotyk cieszy, pociesza, łagodzi i jest wspaniałym doświadczeniem. Możesz stymulować zmysł dotyku Twojego maluszka poprzez różne materiały. Pamiętaj, że Twoje dziecko uwielbia wkładać wszystko do buzi. Możesz wypróbować grzechotki i książeczki o różnych teksturach.


W 14 tygodniu Twoje dziecko zaczyna rozumieć świat. Patrzy na wszystko z ciekawością, nawet na własne odbicie.

Minie jeszcze trochę czasu, zanim Twoje maleństwo zacznie się przemieszczać, ale nawet kręcąc się może mieć mały wypadek. Watro przygotować się na taką ewentualność. Upewnij się również, czy zabawki Twojego dziecka przeszły odpowiednie kontrole.


W 15 tygodniu Twoje dziecko opanowało zdolność chwytania. Zaczyna sięgać po kolorowe przedmioty i niedługo będzie w stanie je utrzymać. Może jednak potrzebować Twojej pomocy, żeby je puścić.

Przekręcając Twoje maleństwo na brzuszek, pomagasz mu w wzmacnianiu mięśni i zapewniasz lepszy widok na otaczający świat.

Możesz zachęcać Twoje dziecko do przekręcania się, machając ulubioną zabawką obok. Gdy się przekręci, może być zaskoczone swoją nową umiejętnością.


W 16 tygodniu rozwój języka Twojego dziecka idzie w zawrotnym tempie. Zaczyna wydawać sylaby. Może powie ma-ma, ta-ta czy ba-ba. Podwojenie dźwięków jest częścią nauki mówienia.

Nie przejmuj się tym, co pierwsze powie Twoje maleństwo. Na tym etapie dźwięki te niewiele znaczą dla Twojego dziecka.



5 miesiąc



W 17 tygodniu Twoje dziecko potrafi już samo przez chwilę się bawić. Podnosząc stopy do twarzy lub łącząc dłonie i powtarzając te czynności w różnych wariacjach uczy się. To naturalna ciekawość Twojego maleństwa.


Mimo że płacz jest nadal najskuteczniejszą formą komunikacji, w 18 tygodniu Twoje dziecko zaczyna również porozumiewać się śmiechem. Baw się w „a ku ku”. Zacznij od spokojnych ruchów, żeby maleństwo przyzwyczaić, a z czasem dodawaj odgłos.

Twoje dziecko lubi odgłosy, zarówno te wydawane przez ciebie, jak i zabawki.


W 19 tygodniu rutyna może pomóc Twojemu dziecku zrozumieć harmonogram dnia. Przykładem może być karmienie przed snem, czy czytanie książeczki. Dzieci uwielbiają przewidywalność, więc powtarzanie czynności pomaga im zrozumieć kiedy np jest czas snu.


W 20 tygodniu Twoje dziecko uczy się więcej na temat wyrażania swoich emocji. Zauważasz niewielkie zmiany w wyrazie twarzy i sposób w jaki reaguje. Daje znać kiedy jest złe, znudzone czy szczęśliwe. Jego zdolność do okazywania uczuć się rozwija.



6 miesiąc



W 21 tygodniu to całe kopanie, turlanie i machanie przynosi rezultaty, a Twoje dziecko staje się coraz silniejsze.


W 22 tygodniu Twoje dziecko zauważa małe, poruszające się obiekty.

Twoje maleństwo może zacząć naśladować Twój wyraz twarzy i gesty. Zachęcaj je do interakcji.


W 23 tygodniu doskonałym sposobem na zachęcenia Twojego dziecka do rozwoju języka jest rozmowa. Gdy Twój maluszek wypowiada sylabę odpowiadaj mu. Np. „-be” „owieczka mówi be”. Innym doskonałym sposobem jest czytanie kolorowych książeczek, czy listy zakupów.


W 24 tygodniu Twoje dziecko jest w końcu gotowe do spróbowania czegoś innego niż mleko.

Twoje maleństwo ma już imponujący wachlarz umiejętności. Naśladuje dźwięki, przekręca się, próbuje podciągać się na brzuszku. Te ruchy to znak, że niedługo będzie próbować pełzać.



7 miesiąc



W 25 tygodniu Twoje dziecko może zacząć ząbkować. Ząbki mogą pojawić się w dowolnym momencie i w dowolnej kolejności. Zacznij szczotkować dziąsła zanim pojawią się pierwsze ząbki.


W 26 tygodniu przy ząbkowaniu mogą pomóc również gryzaki.


W 27 tygodniu Twoje dziecko zaczyna decydować co lubi. Może być to zabawka lub kocyk, bez którego nie ruszy się z domu. Takie przywiązanie jest oznaką niezależności. W takiej sytuacji warto zdublować ulubiony przedmiot na wypadek zgubienia, zniszczenia czy prania.

Szukając nowych zabawek czy ubranek, zwracaj uwagę na sznureczki czy luźne guziczki, które zwiększają ryzyko zadławienia czy uduszenia.


W 28 tygodniu Twoje dziecko może chcieć spróbować samo użyć łyżeczki lub jeść rękoma. Nie zabraniaj, mimo że może się to skończyć bałaganem i dodatkowym praniem. Watro zainwestować w specjalne śliniaki-fartuszki.



8 miesiąc



W 29 tygodniu Twoje dziecko uwielbia wkładać wszystko do buzi. Jeżeli zaczęło się już czołgać, trzeba usunąć część rzeczy w jego zasięgu. Szczególnie atrakcyjne dla maleństwa mogą okazać się kolorowe kwiaty, czy karma Twojego pupila.


W 30 tygodniu Twój maluch może też chcieć zajrzeć do szafek, szuflad czy miski WC. Zainwestuj w specjalne zabezpieczenia. Możesz również zostawić jedną szafkę otwartą i napełnić ją zabawkami lub kolorowymi miseczkami.


W 31 tygodniu Twoje dziecko coraz lepiej okazuje emocje. Może zacząć naśladować Twoje gesty, jak dawanie całusów.

Cały czas uczy się poprzez naśladowanie Ciebie.


W 32 tygodniu Twoje dziecko może zacząć raczkować. Niektóre dzieci wolą dalej się czołgać lub posuwać się na pupie.

Nie reaguj gwałtownie, gdy Twoje maleństwo się uderzy i nabije sobie guza. Bez względu jak ostrożni będziecie, to nieunikniona część nauki chodzenia.



9 miesiąc



W 33 tygodniu Twoje dziecko bada przedmioty potrząsając, uderzając i rzucając nimi. Nie zapomina również o próbowaniu ich. To wszytko pomaga mu dowiedzieć się, w jaki sposób może kontrolować swoje ciało i w jaki sposób może wpływać na otaczające je rzeczy.

Kiedy Twój maluch znudzi się zabawkami, schowaj je na jakiś czas, aby o nich zapomniał. Kiedy dostanie je ponownie, uzna je za bardzo interesujące. W ciągu następnych kilku miesięcy zacznie starać się prawidłowo ich używać.

Zacznie chętnie szczotkować włosy, myć ząbki, pić z kubka. Z chęcią będzie kopiować wykonywane przez Was czynności.

Cały ten ruch, zabawa, nauka są dla Twojego dziecka męczące.


W 34 tygodniu wzrok Twojego malucha jest coraz lepszy, prawie jak Twój. Nadal widzi najlepiej z bliska, ale może widzieć wystarczająco daleko, aby rozpoznać znajomych ludzi i przedmioty w pokoju. Oczy Twojego dziecka prawdopodobnie są już zbliżone do ich ostatecznego koloru, chodź później możesz zauważyć pewne subtelne zmiany. Teraz gdy widzi wyraźniej zabawki i osoby, jest bardziej skłonne do raczkowania w ich kierunku.


Około 35 tygodnia Twoje dziecko zacznie wstawać i chodzić podtrzymując się mebli. Nie będzie jeszcze potrzebowało bucików, dopóki nie zacznie regularnie wychodzić na zewnątrz. Stopy Twojego malucha rosną szybko i jeżeli jego paluszki są podkulone w za ciasnych bucikach, nie będą się rozwijać prawidłowo. Chodzenie boso może również pomóc wzmocnić mięśnie nóg dziecka i jego stopy. Pozwoli mu również poczuć po czym chodzi, co może pomóc w utrzymaniu równowagi.


W 36 tygodniu Twoje dziecko wydaje dwusylabowe dźwięki, które coraz bardziej przypominają słowa. Niedługo zacznie rozumieć pytania i prośby.



10 miesiąc



W 37 tygodniu Twoje dziecko zaczyna pamiętać określone informacje, takie jak miejsca przechowywania zabawek i ubrań. Może również naśladować działania sprzed dwóch tygodni, mimo iż długotrwała i świadoma pamięć rozwinie się dopiero w późniejszym czasie. Im częściej powtórzysz określone słowo lub czynność, Twój maluch prawdopodobnie je zapamięta.

Rozwijaj umiejętności pamięciowe Twojego dziecka rozmawiając z nim. Za każdym razem ćwiczysz w ten sposób jego umiejętności językowe.


W 38 tygodniu mowa Twojego malucha coraz bardziej przypomina prawdziwe frazy, zdania, pytania. Rozumie proste pytania i polecenia.


W 39 tygodniu dbaj o to, by Twoje dziecko było aktywne. Dbaj o jego ciało i umysł dając mu wiele okazji do odkryć.

Osobowość Twojego malucha zaczyna się teraz kształtować. Może być towarzyski i uśmiechać się do każdej napotkanej osoby lub nieśmiały i ukrywać twarz przed nieznajomymi.


W 40 tygodniu Twoje dziecko rozumie proste słowa i zdania. Rozmawiaj z nim używając poprawnych słów. Chociaż może wydawać się to głupie, rozmowy z dzieckiem są doskonałym sposobem na rozwinięcie tej umiejętności. Rozmawiając z dzieckiem patrz na nie i pozwól mu odpowiadać.